AĞIZ KOKUSU SORUNU OLAN HASTALAR İÇİN BİLGİLENDİRME

• Ağız kokunuzun olduğuna inanıyorsanız, öncelikle bir yakınınızdan, bu kokunun varlığını teyit için yardım alınız.

• Sabah aç karnına herkeste normal sayılan bir ağız kokusunun var olabileceğini, kokulu yiyecekler aldıysanız ağzınızın kokabileceğini unutmayınız.

• Ağız kokusunun çok sayıda sebebi vardır. Bu sebeplerin %90 kadarını ağız içi sebepler oluşturmaktadır. %10 kadarını diğer nedenler oluşturmaktadır (sindirim sistemi ve solunum sistemi hastalıkları, çeşitli sistemik hastalıklar vs.)

• Ağız kokusu için, öncelikle oral hijyen tedbirlerini tam olarak uygulayınız ve kokunun geçip geçmediğini, bir yakınınızdan yardım alarak kontrol ettiriniz. Koku hala devam ediyorsa, öncelikle bir diş hekimine (mümkünse “oral diagnoz” uzmanına) müracaat ediniz, ağız içinde bir problem varsa, tedavi ettiriniz, diş hekiminizin tavsiyelerine ve aşağıda belirtilen genel tedbirlere uyunuz.

• Diş hekimliği açısından bir sorun yoksa, bir KBB uzmanına başvurunuz. KBB ile ilgili bir problem varsa, tedavi ettiriniz.

• KBB ile ilgili bir sorun yoksa ya da saptanan sorunlar giderilmesine ve genel tedbirlere uyulmasına rağmen ağız kokusu devam ediyorsa, diğer nedenlerin araştırılması için bir göğüs hastalıkları uzmanına ve gastroenteroloji uzmanına müracaat ediniz.Saptanan hastalıkları tedavi ettiriniz. Sorun yine devam ederse iç hastalıkları uzmanına başvurunuz.

Genel tedbirler ve öneriler

– Ağız hijyeni itina ile sağlanmalıdır. Her yemekten sonra ve yatmadan önce mutlaka dişler ve dil fırçalanmalı, diş ipi de mutlaka kullanılmalıdır. Uygun ağız gargaraları yatarken kullanılmalıdır.

– Hiçbir problem yoksa bile, 6 ayda bir diş hekimine muayene olmalı ve diş taşları temizletilmelidir.

– Protez bakım ve temizliği aksatılmamalıdır.

– Yemeklerden sonra 10-15 dk şekersiz sakızlar çiğnenmelidir.

– Ağız kuruluğuna mani olmak için, kısa aralıklarla sık sık su içilmelidir.

– Sigara, alkol ve kokulu yiyeceklerden (soğan, sarımsak vb.)kaçınmalı; baharat, çay, kahve ve süt  tüketimi azaltılmalıdır.

– Fiber (ör. havuç) yeterince tüketilmeli, sağlıklı bir kahvaltı ihmal edilmemelidir.

– Ağız kuruluna yol açabilecek ilaçlar kullanılmamalı ya da değiştirilmelidir.Bunun için hekiminize danışınız.

– Yemeklerden sonra nane, karanfil çiğnenebilir. Maydanoz da yararlıdır.

– Bir yakınınıza ağzınız koktuğunda size bildirmesi tembihlenmelidir.

– Küçük çocuklara gargara verilmemelidir, kazara yutabilirler.

– Yakınlarınızca ve hekimlerce ağız kokunuz saptanmadığı halde, hala ağız kokusundan yakınıyorsanız, ya da ağız kokunuzun varlığı sizi depresyona sokmaya başladıysa mutlaka psikiyatrik yardım alınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir